עורך דין רשלנות רפואית | נזקי גוף עורך דין רשלנות רפואית | נזקי גוף  Medical Negligence Law Office
רח' קרן היסוד 36, ירושלים
עורך דין רשלנות רפואית | נזקי גוף
     
 

רשלנות בלידה - מאמרים

לחצו על הכותרות למעבר למאמרים המלאים.

רשלנות בלידה – קרע ברחם

אחד הסיבוכים הקשים ונדירים ביותר שיכולים להתרחש במהלך הלידה הנו קרע ברחם. הגורם העיקרי שנמצא כמעלה את הסיכון לקרע ברחם הוא זירוז הלידה בעזרת פיטוצין. להמשך קריאה לחצו..

רשלנות רפואית בלידה – רשלנות בלידת וואקום

לידת וואקום צריכה להתבצע תוך נקיטת משנה זהירות במיוחד בשל הסיבוכים המשמעותיים שיכולים להיווצר לאם ולוולד. בין הסיבוכים ניתן למנות נזק לתעלת הלידה, תחלואה וחום עבור האם וכן דימום מוחי ופגיעות אחרות לוולד. להמשך קריאה לחצו..

רשלנות רפואית בלידה – רשלנות בלידת מלקחיים

לידת מלקחיים המתבצעת באמצעות מכשיר מלקחיים, נועד למקרים בהם צריך לזרז את הלידה ולהימנע מסיבוכים. כידוע, אחרי שבוע 42 שיעור התחלואה והתמותה של עוברים עולה, ולכן השאיפה היא לסיים את ההיריון בשלבים האלה. מעבר לסכנות עבור היילוד באי זירוז הלידה, האם גם היא נתונה לסיכונים כמו רעלת הריון שיכולה לגרום לסיבוכים קשים, עד מוות.

רשלנות בלידה – מות עובר תוך רחמי

מוות תוך רחמי הוא מצב בו העובר מת בעודו ברחם. כאשר המוות מתרחש בשבועות ה 20 – 28 להריון הוא נקרא "מוות תוך רחמי מוקדם" ולאחר השבוע ה28 הוא נקרא "מוות תוך רחמי מאוחר".ישנם גורמי סיכון שונים למוות תוך רחמי, באמצעותן ניתן לזהות את הנשים בעלות סיכון גבוהה למוות תוך רחמי ולבצע מעקב הריון קפדני יותר. להמשך קריאה לחצו..

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה מתייחסת למקרים בהם יילוד או אם היילוד נפגעים במהלך הלידה כתוצאה מרשלנות של הרופא או הצוות הרפואי. תהליך הלידה טומן בחובו סיכונים וסיבוכים פוטנציאליים רבים לעובר וכן לאם, ואין זה נדיר שהם חווים פציעה כלשהי במהלכו. לכן, לא כל פציעה יכולה להיכלל תחת ההגדרה של רשלנות רפואית...

מה ההבדל בין רשלנות בהריון ורשלנות בלידה

ההבדל בין רשלנות בהריון ורשלנות בלידה אינו תמיד ברור. רשלנות בהריון עלולה להתרחש עוד בשלבים בהם זוג עדיין רק מבקש להרות או במהלך ההריון עצמו, בעוד שרשלנות בלידה יכולה להתרחש בשלבי ההכנה ללידה, במהלך הלידה עצמה או לאחריה, במעקב אחרי מצב האם והתינוק. עם זאת, לעיתים נזקים שנגרמו במהלך הלידה, מקורם ברשלנות בשלב ההריון עצמו
ההבדל בין רשלנות בהריון ורשלנות בלידה אינו תמיד ברור. רשלנות בהריון עלולה להתרחש עוד בשלבים בהם זוג עדיין רק מבקש להרות או במהלך ההריון עצמו, בעוד שרשלנות בלידה יכולה להתרחש בשלבי ההכנה ללידה, במהלך הלידה עצמה או לאחריה, במעקב אחרי מצב האם והתינוק. עם זאת, לעיתים נזקים שנגרמו במהלך הלידה, מקורם ברשלנות בשלב ההריון עצמו.

 

רשלנות רפואית בלידה כלפי היולדת

רשלנות רפואית בלידה עלולה לגרום לנזקי גוף שונים אצל היולדת, ובמקרים חמורים במיוחד, תהליך הלידה אף עלול להסתיים במות הילודת. ישנן נסיבות רבות אשר יכולות להביא לפגיעה ביולדת ולהוות עילה לתביעת רשלנות רפואית בלידה. בכדי לקבוע האם מדובר ברשלנות, יש צורך בבדיקה יסודית של נסיבות המקרה ובחינת התיעוד הרפואי.

שיתוק מוחין – רשלנות רפואית בהריון או בלידה

כשליש מכלל תביעות הפיצויים בגין רשלנות רפואית המוגשות מדי שנה לבתי המשפט הן עקב רשלנות רפואית בהריון או רשלנות רפואית בלידה. רבות מתביעות אלו הן על רקע של שיתוק מוחין ממנו סובל הילוד. שיתוק מוחין (Cerebral Palsy) נגרם עקב התפתחות בלתי תקינה של המוח או נזק מוחי שנגרם באזור האחראי על התפקוד המוטורי והקוגניטיבי...

רשלנות בניתוח קיסרי

למרות התקדמות הרפואה המודרנית המערבית, ניתוח קיסרי הינו הליך כירורגי, וככזה כרוכים בו סיכונים. הניתוח כרוך בשיעורי תחלואה גבוהים יותר מאשר בלידה רגילה ובסיכונים לאם ולעובר. סיבוכים במהלך ניתוח קיסרי עלולים לגרום נזקים קשים לאם ולעובר ואף להוביל למוות. המאמר עוסק בעילות לתביעות רשלנות רפואית בלידה על רקע ניתוח קיסרי..

רשלנות בלידה - לידה מוקדמת

בישראל אחוז הלידות המוקדמות נע בין 6 ל-8 אחוזים מכלל הלידות בכל שנה. לידה מוקדמת, המתרחשת לפני השבוע ה-37 להריון, טומנת בחובה סיכון רב, ועלולה לסכן את העובר. לידה מוקדמת הינה הגורם המוביל לתחלואה ולתמותה של העובר, מלבד מומים מולדים. הסיכונים רבים יותר ככל שהלידה מוקדמת יותר, ובייחוד בין השבועות ה-24 וה-32 להריון. 

רשלנות בלידה במתן אפידורל

מתן אפידורל הוא פרוצדורה פולשנית אשר מתבצעת באזור אשר מקיף את עצבי חוט השדרה, וטומנת בחובה סיכונים שונים, מתופעות לוואי חולפות דוגמת כאבי ראש, נפילת לחץ דם ועצירת שתן, ועד פגיעה בעמוד השדרה, זיהום, שיתוק זמני ואף שיתוק קבוע. חשוב לדעת שלא כל נזק אשר נגרם ליולדת מעיד בהכרח על רשלנות בלידה.

פיצויים על מות עובר עקב רשלנות רפואית

בכל שנה מוגשות לבתי משפט תביעות רשלנות בהריון על רקע אובדן עובר וכן תביעות רשלנות בלידה עקב מות היילוד במהלך הלידה או לאחריה. תביעות רשלנות רפואית בהריון או בלידה הינן מורכבות ביותר, וללא ייצוג של עורך דין רשלנות רפואית סיכויי התביעה להסתיים בהצלחה ולהשיג את מלוא הפיצוי המגיע להורים קלושים מאד. מאמר זה עוסק בגובה הפיצוי הצפוי בתביעות מסוג זה.

רשלנות בלידה - השארת שליה או חלקים ממנה בגוף היולדת

לאחר לידה השיליה נפלטת מן הרחם עם התכווצותו ללא צורך בהתערבות הצוות הרפואי. במקרים נדירים יחסית השיליה איננה נפלטת מן הרחם כלל או שחלקים ממנה נותרים בחלל הרחם. על הצוות הרפואי מוטלת אחריות לוודא כי השיליה יצאה במלואה ולא נותרו ברחם שאריות ממנה ובמידת הצורך להעניק טיפול. כאשר ישנו חשד כי הצוות הרפואי התרשל בתפקידו, וכתוצאה מכך נגרם נזק ליולדת, מומלץ לפנות לייעוץ בהקדם האפשרי אצל עורך דין רשלנות רפואית.

רשלנות בלידה - לידת עכוז

מנח עכוז, בו עכוזו של העובר פונה לעבר תעלת הלידה, עלול ליצור סיבוכים בלידה שאינם קיימים בלידה רגילה. ואכן, במהלך לידות עכוז נפגעים לעיתים התינוק ו/או האם. נזקים אשר נגרמים להם במהלך או כתוצאה מן הלידה אינם מעידים בהכרח על רשלנות רפואית. בכדי שבית המשפט יפסוק כי אכן התרחשה רשלנות בלידה ויפסוק פיצויים לטובת התביעה, יש להוכיח כי אכן נגרם נזק לצד התובע, התרחשה רשלנות מצד גורם רפואי, וכן יש להוכיח כי ישנו קשר סיבתי ביניהם.

האם סיבוכים במהלך הלידה מעידים על רשלנות רפואית ?

סיבוכים עלולים להתרחש בשלבי ההכנה ללידה, במהלך לידה עצמה או לאחריה, והם עלולים להותיר את האם ו/או היילוד עם נזקים גופניים בלתי הפיכים. במקרים מסוימים מדובר על סיבוכים אותם לא היה ניתן לחזות ולמנוע, בעוד במקרים אחרים הם תוצאה של רשלנות רפואית. אבחון מאוחר של הסיבוכים או מתן טיפול לקוי אשר יגררו נזקים יחשבו גם הם רשלנות בלידה.

רשלנות בלידה – היעדר רופא מומחה בחדר לידה

למרבה הצער עלולים להתרחש במהלך לידה סיבוכים שונים.במידה וידוע מראש על סיכונים וסיבוכים אפשריים בלידה נדרשת נוכחות של צוות רפואי מורחב בחדר הלידה הכולל רופא מומחה אחד או אף מספר רופאים מומחים אשר יוכלו להעניק טיפול מהיר ומיטבי לאם או לילוד במקרה של מצוקה וצורך בייצוב מהיר של מצבם הבריאותי. כאשר ישנו חשד כי נגרם להם נזק כתוצאה מהיעדר רופא מומחה בחדר הלידה מומלץ להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית לבירור נסיבות המקרה ובדיקת קיום עילה להגשת תביעת פיצויים.

רשלנות בלידה – מעקב אחר מצב היילוד

רשלנות בלידה יכולה להתרחש בשלבי ההכנה ללידה, במהלכה ואף לאחריה. רשלנות לאחר הלידה יכולה לבוא לידי ביטוי בין היתר במעקב לקוי או חסר אחר מצבו של היילוד. מוטלת חובה על הצוות הרפואי לנהל מעקב אחר מצב היילוד כדי למנוע סיבוכים אשר עלולים להתרחש גם לאחר הלידה. במידת הצורך, מוטלת עליהם כמובן גם חובה להעניק טיפול ראוי. רשלנות רפואית בהיבט זה עלולה לגרום נזקים לתינוק בדרגות חומרה שונות ואף חלילה למותו.

רשלנות רפואית במהלך לידת תאומים

לידת תאומים טומנת בחובה סיכונים רבים יותר מלידת תינוק אחד. רשלנות רפואית בלידה של תאומים עלולה להוביל לנזקים פיזיים חמורים אצל אחד מן התאומים או אצל שניהם, דוגמת בעיות מוטוריות, מומים, שיתוק מוחין ועוד, כמו גם לנזקים פיזיים אצל היולדת.

רשלנות רפואית בלידה מכשירנית

לידה מכשירנית הינה לידה אשר נערכת תוך שימוש במכשיר ואקום (שולפן ריק) או מלקחיים. כיום, בין 8 ל-9 אחוזים מן הלידות הווגינליות הינן לידות מכשירניות. במאמר זה הסבר על לידה מכשירנית, הסיכונים שבה, עילות להגשת תביעת רשלנות בלידה ועוד.

רשלנות רפואית בלידה על רקע מצוקה עוברית

מצוקה עוברית הינו מונח שמתאר מצב בו העובר אינו מקבל מספיק חמצן ברחם. באם מצב זה נמשך לאורך זמן, הדבר עלול להוביל לפגיעות קשות אצל העובר כגון מומים, פגיעה מוחית, שיתוק מוחין ואף מוות. במקרים רבים, מצוקה שאינה מטופלת כראוי מובילה לנזקים בלתי הפיכים, עד כדי כך מצב המצריך טיפול סיעודי לכל ימי חיי הילד. נוסף לנזק הפיזי ישנם נזקים בדמות סבל, עוגמת נפש ופגיעה באיכות החיים של הילד והוריו.

רשלנות רפואית בבחירת שיטת הלידה

במידה ובעקבות החלטתו של הצוות הרפואי בנוגע לשיטת הלידה נגרם נזק לעובר או לאמו יתכן שמדובר במקרה של רשלנות בלידה וניתן להגיש תביעה משפטית. אי לכך, במקרה ועולה חשד כי נגרם לכן או לילדכן נזק במהלך הלידה שהינו תוצאה של רשלנות רפואית בלידה, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ של עורך דין רשלנות רפואית.

 

הפלה עקב רשלנות בהריון או רשלנות בלידה

הפלה עלולה להתרחש באופן טבעי או באופן יזום בשל גילוי מומים בעובר או כאשר המשך ההיריון מהווה סכנת חיים לאם. למרבה הצער, קיימים גם מקרים בהם הפלה מתרחשת כתוצאה מטעות של הרופא המטפל או בשל מעקב הריון לקוי או טיפול בלתי מתאים במהלך ההריון.

כליאת כתפיים

כליאת כתפיים הוא כינוי לסיבוך מיילדותי בו ראש התינוק יוצא אך הכתפיים או אחת מהן נותרות כלואות, ועל הצוות הרפואי להתערב בכדי לחלץ את העובר . כליאת כתפיים עלולה לגרום להשלכות על מצבו הבריאותי וכן ההתפתחותי של התינוק ולו רק בגלל העובדה, שעל מנת לשלוף אותו, הצוות הרפואי צריך לא פעם להפעיל כוח רב, והדבר עלול לגרום נזק בלתי הפיך לעצבים הנמצאים באותו אזור.

רשלנות רופא מיילד

רשלנות בלידה מצד הרופא המיילד תיקבע במקרים בהם בית המשפט ישתכנע כי התנהגות הרופא חרגה מן הסטנדרטים והנוהגים הרפואיים המקובלים ועקב כך נגרם נזק לאם ו/או לילוד. רשלנות של הרופא המיילד יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים רבות, וקיימות עילות רבות בגינן ניתן להגיש תביעות רשלנות בלידה על רקע רשלנות רופא מיילד.

עורך דין רשלנות רפואית בלידה

ללא ייצוג של עורך דין רשלנות רפואית, סיכויי תביעת רשלנות בלידה להסתיים בהצלחה הינם קלושים ביותר. יתרה מזאת, היות ותביעות רשלנות בלידה הינן מורכבות במיוחד, מומלץ במקרים כאלו לשכור שירותיו של עורך דין רשלנות רפואית אשר ניהל בעבר בהצלחה תביעות אשר עסקו באופן ספציפי רשלנות בלידה.

הולדה בעוולה

בפסק דין חשוב שניתן ע"י ביהמ"ש העליון בחודש אוגוסט 2016 האריך ביהמ"ש את המועד להגשת תביעות בגין הולדה בעוולה עד לסוף שנת 2017. משמעות הדבר היא הרחבת תקופת ההתיישנות בתביעות רשלנות בהריון בגין מומים מולדים. אם אתם חושדים שחלה רשלנות רפואית במקרה שלכם בהקשר של אי אבחון מומים אצל העובר או רשלנות ביעוץ גנטי טרם ההריון או בשלביו המוקדמים, מומלץ לפנות לייעוץ אצל עורך דין רשלנות רפואית בהקדם האפשרי כדי לבחון קיום עילה והגשת תביעה לפני תום תקופת ההתיישנות המורחבת

רשלנות בלידה - תסחיף מי שפיר

תסחיף מי שפיר הוא מצב מסוכן, אשר עלול להוביל להשלכות הרות אסון. האם או העובר עלולים לסבול מנזקים נוירולוגיים מתמשכים. במקרים קשים תסחיף מי שפיר אף עלול להוביל למות האם ו/או העובר. בעוד אין דרך לחזות היווצרות מצב זה, ולעיתים לא ניתן למנוע גם את הנזקים, קיימים מקרים בהם הנזקים הינם תוצאה של רשלנות בלידה וזאת כאשר מוכח כי אבחון או טיפול נכון בזמן היו יכולים למנוע אותם.

רשלנות בהיריון ובלידה על רקע תופעת שליית פתח

שליית פתח הוא מצב אשר דורש מעקב וטיפול מיוחד במהלך ההיריון עצמו ובמיוחד לקראת הלידה. תופעה זו עלולה להקשות על הלידה ולסכן את שלום האם והעובר כאחד. רשלנות בהריון או רשלנות בלידה בהקשר זה יכולה לבוא לידי ביטוי באי אבחון או אבחון מאוחר, טיפול לקוי בתופעה, בחירה שגויה של שיטת הלידה ועוד.
 

רשלנות בהריון ובלידה על רקע משקל העובר

היריון הוא מצב המצריך מעקב צמוד, גם אם לאישה אין בעיות רפואיות מיוחדות. על הרופא לבצע מעקב היריון בכדי לוודא שמצב העובר והתפתחותו תקינים. במקביל, עליו לוודא כי בריאות האישה תקינה וכי לא התעוררו בעיות רפואיות כתוצאה מההיריון. אחד מהמדדים החשובים במעקב ההיריון הוא משקל העובר, אלמנט המעיד על התפתחותו של העובר ומאפשר היערכות ללידה בהתאם.

 

רשלנות בשלב ההכנה ללידה

על כל אישה הרה להיות במעקב היריון קפדני, כדי לשמור על בריאותה וכדי לוודא התפתחות תקינה של העובר. כאשר חשה האישה בצירים או ירדו לה המים עליה להגיע לבית החולים, שם תתקבל על ידי הצוות הרפואי אשר יחל בשלבי ההכנה ללידה. שלב זה הוא קריטי, משום שבמהלכו נערכים בדיקות ומעקב אשר יכולים להשפיע על מהלך הלידה.

 

רשלנות בלידה בטיפול בדמם שלאחר לידה

על אף שלידה הינה הליך טבעי, עלולים להתרחש סיבוכים במהלכה וכן לאחריה. לכן, על הצוות הרפואי להיות ערני לתלונות האישה ולמצבה גם לאחר הלידה, בזמן שהותה בבית החולים למעקב. נזקים שנגרמים בעקבות מצב של דמם שלאחר לידה שלא טופל בזמן או באופן לקוי נחשב רשלנות בלידה וניתן להגיש בגינו תביעה משפטית ולקבל פיצוי.

 
     
עורך דין רשלנות רפואית | עורך דין נזקי גוף |  רחוב קרן היסוד 36, ירושלים 92149  |  טלפון:  02-5662662   |  yaron@moyallaw.co.il
בניית אתרים דיגידם בניית אתרים  |  קידום אתרים בירושלים