עורך דין רשלנות רפואית | נזקי גוף עורך דין רשלנות רפואית | נזקי גוף  Medical Negligence Law Office
רח' קרן היסוד 36, ירושלים
עורך דין רשלנות רפואית | נזקי גוף
     
 

רשלנות בהריון - מאמרים

לחצו על הכותרות למעבר למאמרים המלאים.

רשלנות בהריון – הפלה יזומה של עובר בריא

לא פעם נדרשים בתי המשפט בארץ לפסוק בתביעות העוסקות בהפלת עובר עקב רשלנות רפואית. אחת העילות לתביעת רשלנות בהריון היא הפלת עובר לאחר אבחון מומים, כשלמעשה בדיעבד מתגלה כי העובר היה תקין לחלוטין. 

רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון מתמקדת בתקופה שקדמה להריון, בתקופת ההריון ובטרום הלידה. הרשלנות נקבעת במקרים בהם תינוק נולד עם מום קשה או מחלה קשה, ומוכח כי ניתן היה למנוע מצב זה לו הצוות הרפואי היה פועל כראוי. ניתן לחלק מקרים של רשלנות רפואית במהלך הריון לשלושה סוגים עיקריים.

מה ההבדל בין רשלנות בהריון ורשלנות בלידה

ההבדל בין רשלנות בהריון ורשלנות בלידה אינו תמיד ברור. רשלנות בהריון עלולה להתרחש עוד בשלבים בהם זוג עדיין רק מבקש להרות או במהלך ההריון עצמו, בעוד שרשלנות בלידה יכולה להתרחש בשלבי ההכנה ללידה, במהלך הלידה עצמה או לאחריה, במעקב אחרי מצב האם והתינוק. עם זאת, לעיתים נזקים שנגרמו במהלך הלידה, מקורם ברשלנות בשלב ההריון עצמו.

שיתוק מוחין – רשלנות רפואית בהריון או בלידה

כשליש מכלל תביעות הפיצויים בגין רשלנות רפואית המוגשות מדי שנה לבתי המשפט הן עקב רשלנות רפואית בהריון או רשלנות רפואית בלידה. רבות מתביעות אלו הן על רקע של שיתוק מוחין ממנו סובל הילוד. שיתוק מוחין (Cerebral Palsy) נגרם עקב התפתחות בלתי תקינה של המוח או נזק מוחי שנגרם באזור האחראי על התפקוד המוטורי והקוגניטיבי.

רשלנות רפואית בהריון - אי אבחון תסמונות גנטיות

תביעות רבות של רשלנות רפואית בהריון מוגשות עקב לידת תינוק הסובל ממום הנובע מתסמונת גנטית. לרוב, תביעות אלו מתבססות על עילת "הולדה בעוולה", מונח המתייחס למקרים בהם רשלנות רפואית הביאה לכך שאדם נולד כשהוא סובל ממום ועל כן להוריו עילה כנגד הרופאים על אי אבחון המום.

רשלנות רפואית בהריון - טיפולי פוריות

טיפולי פוריות יכולים להיות מורכבים ביותר, מלווים במתן תרופות וביצוע בדיקות והליכים רפואיים שונים. הם עלולים להיות מסוכנים ולגרום לתופעות לוואי. מהן עילות אפשריות להגשת תביעת רשלנות רפואית בהריון על רקע טיפולי פוריות? מתי יקבע בית המשפט כי התקיימה רשלנות רפואית ויפסוק פיצויים לטובת הצד התובע? מאמר זה עונה על שאלות אלו.

תביעת רשלנות בהריון - הריון בעוולה

תביעות הריון בעוולה מוגשות במקרים בהם רשלנות רפואית הובילה לכך שנולד ילד בריא להורים שלא רצו כלל להביא ילדים לעולם. בישראל בתיה"מ הכירו עקרונית בנזק שנגרם להורים כתוצאה מהולדת ילד לא מתוכנן. זאת, בהתבסס על כך שלכל אדם יש את הזכות על פי חוק להחליט האם להביא ילדים לעולם, כמה ומתי, ולנקוט בצעדים כגון עיקור, שימוש באמצעי מניעה או הפלה.

רשלנות בהריון בבדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר מטרתה לאבחן מחלות גנטיות. במהלך הבדיקה עלולים להיווצר סיבוכים דוגמת זיהום או תסחיף מי שפיר, קיים סיכון לפגיעה בעובר או באם, ואף ישנו סיכון המוערך בלמעלה מחצי אחוז למות העובר עקב הבדיקה. כאשר עולה חשד לרשלנות בהריון בהקשר זה, כדאי להיפגש בהקדם עם עורך דין רשלנות רפואית אשר מנוסה בניהול תיקי רשלנות בהריון. המאמר מפרט עילות להגשת תביעת פיצויים.

רשלנות בהריון על רקע סכרת הריון

סכרת הריון הינה סיבוך אשר עלול להתרחש בתקופת ההיריון והוא מצריך מעקב ולעיתים טיפול בכדי להבטיח כי ההריון יעבור באופן תקין. למרבה הצער, רשלנות בהריון על רקע סכרת הריון עלולה לסכן את ההריון ולהוביל לנזקים לאשה ההרה ו/או לעובר. במקרים כאלו יש לברר באמצעות עו"ד רשלנות רפואית האם ישנה עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בהריון, ולהשיג חוות דעת רפואית משפטית אשר תתמוך בטענות התביעה כתנאי להגשתה.

רשלנות רפואית - רעלת הריון

רעלת הריון או פרה-אקלמפסיה (PET) היא מצב רפואי אשר מתרחש בשיעור של 5-7% מכלל ההריונות, וברוב המקרים חולף לאחר הלידהרשלנות בהריון באבחון או בטיפול ברעלת בהריון עלולה להוביל לנזקים לאם ו/או לעובר בדרגות חומרה שונות, עד כדי סיכון חייהם.

פיצויים על מות עובר עקב רשלנות רפואית

בכל שנה מוגשות תביעות רשלנות בהריון על רקע אובדן עובר וכן תביעות רשלנות רפואית בלידה עקב מות היילוד לאחר הלידה. תביעות רשלנות רפואית בהריון או בלידה הינן מורכבות ביותר, וישנו קושי להוכיח רשלנות רפואית ואת הקשר הסיבתי בינה ובין הנזק שנגרם. לכן, ללא ייצוג של עורך דין רשלנות רפואית סיכויי התביעה להסתיים בהצלחה תוך השגת מלוא הפיצוי המגיע להורים קלושים מאד.

בדיקת מי שפיר - מה חשיבותה ומהם הסיכונים שבה?

המאמר עוסק בבדיקת מי שפיר וחשיבותה לגילוי אי תקינות בהריון או פגמים בעובר. היות ובדיקת מי שפיר טומנת בחובה סיכונים, ימליץ הרופא על ביצוע הבדיקה בהתאם לרמת הסיכון וחיוניות ביצועה. חשוב להבין כי לא כל נזק שנגרם לאם ו/או לעובר בהקשר של בדיקת מי שפיר מעיד בהכרח על רשלנות רפואית. כאשר ישנו חשש שהתרשלות גורם רפואי היא הגורם לנזק, מומלץ לפנות לייעוץ של עורך דין רשלנות רפואית אשר הינו בעל ניסיון קודם בטיפול במקרים של רשלנות בהריון באופן ספציפי.

הפלה עקב רשלנות בהריון או רשלנות בלידה

הפלה עלולה להתרחש באופן טבעי או באופן יזום בשל גילוי מומים בעובר או כאשר המשך ההיריון מהווה סכנת חיים לאם. למרבה הצער, קיימים גם מקרים בהם הפלה מתרחשת כתוצאה מטעות של הרופא המטפל או בשל מעקב הריון לקוי או טיפול בלתי מתאים במהלך ההריון.

רשלנות בהיריון באבחון תסמונת דאון

תסמונת דאון היא בעיה כרומוזומלית שאפשר לאתר בקלות יחסית, שכן ניתן לבחון במדויק את התאים של העובר ולראות בהם את החריגה הגורמת לתסמונת דאון. אי אבחון התסמונת, למרות שהיה אפשר לאבחן אותה, יכול להוות עילה לתביעת רשלנות בהיריון. במקרה של היוולדות תינוק אשר סובל מתסמונת דאון מומלץ לגשת בהקדם האפשרי לייעוץ אצל עורך דין רשלנות רפואית בכדי לבדוק האם אכן במקרה הספציפי ישנה עילה לתביעה.

רשלנות בהיריון באבחון פיגור בגדילת העובר

במהלך חודשי ההריון נערך מעקב הריון שמטרתו לוודא כי העובר מתפתח באופן תקין במהלך כל שלבי ההריון. אי אבחון או איחור באבחון עיכוב בגדילה, התעלמות ממצאים המעידים על בעיה או טיפול לא נכון במצב יכולים להוביל לנזקים קשים לעובר ובמקרים כאלו ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בהיריון לשם קבלת פיצוי הולם לכיסוי טיפולים נדרשים במהלך חיי הילד ופיצוי על עוגמת נפש, כאב וסבל.

הולדה בעוולה

בפסק דין חשוב שניתן ע"י ביהמ"ש העליון בחודש אוגוסט 2016 האריך ביהמ"ש את המועד להגשת תביעות בגין הולדה בעוולה עד לסוף שנת 2017. משמעות הדבר היא הרחבת תקופת ההתיישנות בתביעות רשלנות בהריון בגין מומים מולדים. אם אתם חושדים שחלה רשלנות רפואית במקרה שלכם בהקשר של אי אבחון מומים אצל העובר או רשלנות ביעוץ גנטי טרם ההריון או בשלביו המוקדמים, מומלץ לפנות לייעוץ אצל עורך דין רשלנות רפואית בהקדם האפשרי כדי לבחון קיום עילה והגשת תביעה לפני תום תקופת ההתיישנות המורחבת

רשלנות בהיריון ובלידה על רקע תופעת שליית פתח

שליית פתח הוא מצב אשר דורש מעקב וטיפול מיוחד במהלך ההיריון עצמו ובמיוחד לקראת הלידה. תופעה זו עלולה להקשות על הלידה ולסכן את שלום האם והעובר כאחד. רשלנות בהריון או רשלנות בלידה בהקשר זה יכולה לבוא לידי ביטוי באי אבחון או אבחון מאוחר, טיפול לקוי בתופעה, בחירה שגויה של שיטת הלידה ועוד.

רשלנות בהריון - אי מסירת מידע מלא לאישה ההרה

בכדי להבטיח היריון בריא יש צורך במעקב רפואי קפדני, במסגרתו על הרופא המטפל האחריות לוודא כי האישה עוברת את כל הבדיקות והטיפולים הנדרשים בהתאם למצבה ומצב העובר. בנוסף, עליו ליידע את האישה ההרה לגבי אלה, על אחת כמה וכמה אם ישנה בעיית רקע או סיבוכים כלשהם. זאת ועוד, עליו לפרוש בפני האשה ההרה את מכלול הבדיקות האפשריות, כולל בדיקות שאינן בסל הבריאות כגון בדיקות גנטיות וכיוצ"ב.

רשלנות בהריון ובלידה על רקע משקל העובר

היריון הוא מצב המצריך מעקב צמוד, גם אם לאישה אין בעיות רפואיות מיוחדות. על הרופא לבצע מעקב היריון בכדי לוודא שמצב העובר והתפתחותו תקינים. במקביל, עליו לוודא כי בריאות האישה תקינה וכי לא התעוררו בעיות רפואיות כתוצאה מההיריון. אחד מהמדדים החשובים במעקב ההיריון הוא משקל העובר, אלמנט המעיד על התפתחותו של העובר ומאפשר היערכות ללידה בהתאם.

רשלנות בהריון - אי אבחון מיקרוצפליה 

מיקרוצפליה היא תופעה שבה היקף הראש של הילד קטן יחסית לבני גילו. התופעה נגרמת ממצבים גנטיים שונים, ממחלות ניווניות, ממצבה הרפואי של האם בעת ההריון וכן מהידבקות מנגיף הזיקה. רשלנות בהריון נקבעת על ידי בתי המשפט לדוגמה במקרים בהם הרופא המטפל לא שלח את האישה לייעוץ גנטי כנדרש, שגה בפענוח תוצאות של סקירה או התעלם מגורמי סיכון דוגמת ביקור בארץ בה קיים נגיף הזיקה.

 
     
עורך דין רשלנות רפואית | עורך דין נזקי גוף |  רחוב קרן היסוד 36, ירושלים 92149  |  טלפון:  02-5662662   |  yaron@moyallaw.co.il
בניית אתרים דיגידם בניית אתרים  |  קידום אתרים בירושלים